Zespół Szkolno-Przedszkolny w Kłokoczynie

Galeria 2020/2021

Czekamy na Ciebie, Święty Mikołaju!

Barbórka
     4 grudnia obchodzimy Dzień Górnika, czyli Barbórkę. Starszaki poznały elementy górniczego stroju, dowiedziały się, dlaczego święto górników to Barbórka, oglądały węgiel – sprawiło to najwięcej radości. Dzieci dowiedziały się, jak odpowiedzialna i ciężka jest praca pod ziemią. Każdy rysował węglem na temat ,,Górnicy w kopalni.” Wszystkim Górnikom życzymy dużo zdrowia, bezpiecznej i spokojnej pracy w kopalni.
,,Górnicy, górnicy w ciymności sjyżdżocie,
Lecz jak do Barbarki świyntyj porzykocie,
Zaro wom słoneczko blyśnie przi robocie.
To je nojważniyjsze, czego dlo wos chcymy.
W dniu waszego świynta tego winszujymy !”

Klasa2 – teatrzyk cieni.
Jak na scenie grają cienie?
     Dawno temu w Chinach postanowiono wykorzystać cień do opowiadania mitów, legend czy baśni. Następnie cień wykorzystano do tworzenia różnego rodzaju przedstawień teatralnych. Ta forma teatru lalek przetrwała do dziś i cieszy się ogromną popularnością.
     Uczniowie klasy 2 zdobytą wiedzę na temat powstawania cienia wykorzystali do zaprezentowania własnej sztuki teatralnej. Własnoręcznie wykonane przez chłopców szablony zwierzątek, przedmiotów, postaci itp. stworzyły wspaniały efekt końcowy. Każdy uczeń przy zgaszonym świetle i zaświeconej latarce miał okazję przedstawić swoją pracę.
Dziękujemy Rodzicom za pomoc i przepraszamy za zepsute latarki 🙂

Jesienny pokaz mody. Andrzejki.
     27 listopada nasze przedszkole zamieniło się w jesienny wybieg, na którym pojawiły się ciekawe propozycje modowe. Odwiedziła nas oczywiście Pani Jesień, jeżyki, lisek, wiewiórki, drzewa, żabka, dynia. Dzieci chętnie tańczyły i wspólnie się bawiły. Przerywnikiem był czas na owocowy poczęstunek. Następnie każdy uczestniczył w zabawach andrzejkowych. Ten dzień przyniósł wiele radości.

Misiowy „challenge” w klasie 2
     Z okazji Dnia Pluszowego Misia uczniowie 2 klasy otrzymali wyzwanie tzw. challenge. Każdy miał wykonać fotografię z misiem w nietypowej sytuacji lub miejscu.  Wszyscy chłopcy zmierzyli się z wyzwaniem! Filipka miś stał na bramce podczas gry w piłkę. Miś Maksia towarzyszył mu w trakcie zabawy na przydomowym placu zabaw. Zbysiu zabrał misia na przejażdżkę rowerową oraz na trampolinę. Borysek ubrał misia, aby nie zmarzł i zaprosił go do zabawy oraz prac porządkowych w ogrodzie. Patryczek postanowił, że nauczy swojego misia jazdy na deskorolce!
Brawo chłopcy !

Nauka zdalna w aplikacji Teams – klasa 2
     Aby zapewnić naszym uczniom możliwość efektywnego uczestnictwa w zajęciach i opanowaniu podstawy programowej w tym trudnym dla nas czasie – wdrożyliśmy w naszej szkole usługę Office365. Dzięki aplikacji Teams nauczyciele mogą prowadzić zajęcia zdalnie, w formule online. Jest to możliwe dzięki funkcjom udostępnienia prezentacji i tablicy cyfrowej. Podczas trwania zajęć uczniowie jak i nauczyciel mogą komunikować się przy użyciu tekstu pisanego, audio oraz wideo.
Musieliśmy przeorganizować nasze zajęcia tak, by nauczanie było zgodne z przepisami, mając na uwadze możliwości i zdrowie ucznia oraz jednocześnie realizować program nauczania, który możemy modyfikować, by jak najlepiej dostosować go do tej sytuacji.
Dodatkowo klasa 2 posiada również Wirtualną Tablicę klasy 2, gdzie nauczyciel umieszcza prezentacje lekcji, zadania domowe, piki video, audio i wiele innych pomocy dydaktycznych, do których uczniowie mają dostęp w każdej chwili.

Dzień Pluszowego Misia
     25 listopada przedszkolaki obchodziły Dzień Pluszowego Misia – w tym dniu misie i niedźwiadki rozgościły się u nas na dobre. . Poprzez transmisję online odwiedziliśmy misia. Teddy Eddie oprowadził nas po swoim domku i zaprosił do zabaw. Dzieci opowiadały o swoich pluszakach, poznały etapy wykonania maskotki, uczestniczyły w misiowych zadaniach i zagadkach oraz wykonały wspaniałe prace plastyczne. Maluszki z grupy Krasnoludki samodzielnie przygotowały sobie misiową przekąskę. W tym dniu czytaliśmy wybrane bajki i wiersze.

Eksperyment z solą w klasie 2.

     Chłopcy z klasy 2 wykonali eksperyment z solą – tworzenie kryształków soli. Do wykonania potrzebne nam były następujące składniki: sól, woda, szklanka, patyczek obwiązany sznurkiem. Do wody w szklance dodaliśmy sól kuchenną i mieszaliśmy aż do rozpuszczenia. W pewnym momencie, mimo mieszania, sól już nie chciała się rozpuszczać i powstał wtedy roztwór nasycony. Patyczek położyliśmy na słoiku tak, aby nitka dotykała dna słoiczka. Już po kilku dniach na sznurku pojawiły się małe kryształki. Po około 2 tygodniach woda częściowo wyparowała, a osad znajdował się na sznurku i słoiku. Po około 1,5 miesiąca wody już nie było, a cała sól oblepiła sznurek i słoik.


Dzień Praw Dziecka
     20 listopada obchodziliśmy Dzień Praw Dziecka. Przedszkolaki rozmawiały o swoich prawach i obowiązkach. Starszaki wykonały plakat ,,Mamy swoje prawa.” 

,,Ekozakątek” – eksperymenty z powietrzem

     18 listopada, w ramach projektu ,,Szkolne Przygody Gangu Fajniaków”, Starszaki wykonały eksperymenty z powietrzem. Chmurka Celinka opowiedziała o wietrze oraz o źródłach zanieczyszczeń powietrza. Dzieci poznały działania, które mają na celu chronić przyrodę, eksperymentowały, poszukiwały, obserwowały i formułowały wnioski. Każdy wykonał pracę plastyczną związaną z omawianym tematem.


Kamishibai

     Atrakcyjną metodą, dzięki której kształtujemy kulturę czytelniczą jest Kamishibai (dosłownie: papierowy teatr; teatr obrazkowy, teatr ilustracji). To tradycyjna japońska sztuka opowiadania historii za pomocą ilustracji wsuwanych do drewnianej skrzynki, która pełni rolę sceny bądź ekranu.

     W minionym tygodniu przedszkolaki rozmawiały o Polsce, poznawały i utrwalały symbole narodowe. 13 listopada dzieci wysłuchały dwóch opowiadań: ,,Legendy o Smoku Wawelskim” oraz ,,Legendy o Syrence Warszawskiej” przedstawionej z użyciem Kamishibai.


Narodowe Święto Niepodległości
     10 listopada przedszkolaki obchodziły Narodowe Święto Niepodległości. O godzinie 11:11 wspólnie zaśpiewały hymn Polski, włączając się w akcję „Szkoła do hymnu.”
     W ostatnich dniach dzieci rozmawiają o Polsce – naszej Ojczyźnie. Maluszki oglądały film animowany dla dzieci, pt. ,,Polskie symbole narodowe” oraz wykonały prace plastyczne ,,Moja Polska” oraz ,,Godło.” Starszaki zapoznały się z symbolami narodowymi oraz wykonały prace ,,Polska – mój kraj” (malowanie na kaszy) i ,,Godło” (z wykorzystaniem rolki papierowej) oraz malowały muzykę (celem tego było kształtowanie wyobraźni muzycznej oraz umiejętności słuchania muzyki klasycznej).

„Czyściochowe Przedszkole”
     „Czyściochowe Przedszkole” to program edukacyjny dla przedszkoli w całej Polsce, organizowany przez firmę Rossmann. Celem akcji jest popularyzacja higieny osobistej wśród dzieci w wieku przedszkolnym. Krótkie historie bohaterów Czyściochowa przybliżają dzieciom świat codziennej higieny! Zwierzaki przedstawiają, jak wykonywać podstawowe czynności higieniczne, ale również opowiadają o konsekwencjach braku higieny i zachęcają najmłodszych do codziennego dbania o czystość swojego ciała! W ubiegłym tygodniu zajęcia w grupie „Krasnoludki” dotyczyły m.in. higieny jamy ustnej, higieny nosa, korzystania z toalety, czystości rąk, kąpieli, ochrony skóry.

Dzień Postaci z Bajek
     5 listopada obchodziliśmy w przedszkolu Dzień Postaci z Bajek. Dzieci rozmawiały o bajkach i baśniach, rozwiązywały zagadki, słuchały wybranych bajek czytanych przez nauczyciela, wykonały bajkowe karty pracy. Starszaki w grupach rysowały  ,,Krainę dobra i krainę zła”, wykonały pracę plastyczną ,,Kolorowy świat bajek” – stemplowały gąbką i sypały brokatem. Maluszki wykonały swoją ulubioną postać z bajki. Powstały wspaniałe prace!

Wykonanie zdrowego śniadania – Starszaki
     3 listopada Starszaki przygotowały zdrowe kanapki w ramach śniadania. Najpierw wspólnie rozmawialiśmy na temat kanapek, poznaliśmy produkty potrzebne do ich wykonania oraz rolę właściwego odżywania się. Każdy sam skomponował kanapkę, którą potem zjadł ze smakiem.

,,Oszczędzaj kropelkę” – Starszaki
     W ramach projektu ,,Szkolne Przygody Gangu Fajniaków”, w którym nasza placówka bierze udział, dzieci z grupy Starszaki razem z kropelką Ksenią, 3 listopada rozmawiały na temat wody, poznały jej właściwości poprzez wykonanie kilku doświadczeń. Przedszkolaki wysłuchały opowiadania pt. ,,Oszczędzaj kropelkę” ze zbioru ,,GANG FAJNIAKÓW I MIASTO MARZEŃ.” Następnie każdy wykonał pracę plastyczną pt. ,,Oszczędzaj kropelkę z Ksenią.”

     ,,Jesienne lampiony” – Maluszki
     Dzieci z grupy „Krasnoludki” w minionym tygodniu wykonały „Jesienne lampiony”. Do ich zrobienia wykorzystaliśmy naturalne okazy liści pozbierane w naszym ogrodzie. Dzieci wykazały się niezwykłą cierpliwością podczas tworzenia lampionów. Największa frajda była oczywiście w momencie ozdabiania i podziwiania wytworu swojej pracy. Każdy z przedszkolaków wykonał także swoją własną dynię z papierowych talerzyków.

,,Szkoła pamięta”
     Zbliżają się dni, w których w szczególny sposób pamiętamy o zmarłych. Wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. Pamięć o nich jest wyrazem szacunku dla ich życia i dokonań. Dlatego też 30 października nasza szkoła włączyła się w akcję MEN „Szkoła pamięta”, w ramach której podjęto szereg działań.
Klasa 2 przypomniała sobie sylwetkę patrona szkoły Ignacego Jana Paderewskiego. To postać wyjątkowa – wielki człowiek, „ojciec niepodległości”, patriota, wybitny polityk, człowiek oddany ludziom, a dla dzisiejszych dzieci i młodzieży wzór do naśladowania.
Chłopcy przygotowali również gazetkę pt. „Szkoła pamięta”, w której mocno zaznaczono takie pojęcia jak: tęsknota, refleksja, smutek, wiara i nadzieja. Wszystkie te przymioty powinny nam bowiem towarzyszyć wraz z modlitwą przy mogiłach naszych najbliższych w tym wyjątkowym dniu.
Na zakończenie uczniowie klasy 2 wykonali lampiony – znicze, które umieszczą na grobach swoich bliskich.
Przedszkolaki z grupy młodszej oraz starszej rozmawiały na temat polskiej tradycji świąt zadusznych. Dzieci zaprojektowały znicze.

Zabawy motoryczne z dynią – Starszaki
     W grupie ,,Pracowite Skrzaty” – Starszaki, jesień zagościła na dobre. Wykorzystując zebrane dynie, 28 października ćwiczyliśmy małą motorykę, trenowaliśmy skupienie uwagi oraz rozpoznawanie figur i kolorów. Do zabawy oprócz dyni wykorzystaliśmy kolorowe pinezki i gumki recepturki. Każdy dał się ponieść wyobraźni:) 
Korzystając z pięknej pogody spędziliśmy czas na naszym placu zabaw. Zabawy liśćmi sprawiły przedszkolakom wiele frajdy. To był piękny, jesienny dzień.

Jesienne stroiki – Starszaki
     Jesień to wspaniała pora roku, która swoimi kolorami cieszy oczy i pozwala na wykonanie ciekawych dekoracji.
27 października dzieci z grupy ,,Pracowite Skrzaty” – Starszaki, wykonały jesienne stroiki wykorzystując zgromadzone, piękne dynie, zebrane dary jesieni oraz gałązki drzew i krzewów. Przedszkolaki samodzielnie oczyściły dynię z nasion, następnie umieściły świeczkę w gąbce florystycznej i ozdobiły ją przygotowanymi materiałami. Powstały piękne stroiki.

,,Jesień w słoiku”  – zajęcia przyrodnicze w klasie 2
     Podczas zajęć uczniowie 2 klasy wykonali „Jesień w słoiku”. Ta alternatywna lekcja przyrody przyniosła uczniom dużo radości, pobudziła wszystkie zmysły i przede wszystkim wiele ich nauczyła.

Dzień Origami
     23 października przedszkolaki obchodziły Dzień Origami, podczas którego poznały technikę składania papieru. Starszaki wysłuchały opowiadania ,,O znudzonej księżniczce” oraz wykonały pracę plastyczną ,,Jesienny grzybek.” Podczas zajęć dzieci ćwiczyły motorykę małą i dużą, rozwijały koncentrację wzrokowo-ruchową.

Nasze zmysły
     W mijającym tygodniu przedszkolaki doskonaliły umiejętność spostrzegania świata za pomocą zmysłów (wzroku, smaku, węchu, słuchu i dotyku). Na zajęciach wykonały różnego rodzaju doświadczenia, zabawy oraz prace plastyczne. 

Code Week 2020
      EU Code Week, czy Europejski Tydzień Kodowania to inicjatywa promująca programowanie i umiejętności cyfrowe. Są to niezwykle ważne umiejętności, ponieważ pomagają zrozumieć otaczający nas świat, który nieustannie się zmienia. Nasza placówka brała udział w tej inicjatywie.
     Las i jesień to bardzo zgrany duet… pasują do siebie idealnie. Podczas zajęć uczniowie klasy 2 przenieśli się do lasu, gdzie poszukiwali grzybów. Najpierw kodowali z wykorzystaniem materiału obrazkowego, a następnie grając w grę planszową.
    Przedszkolaki kodowały na macie, a Starszaki programowały trasę dla robota Tomka.
     Za udział w Tygodniu Kodowania każdy uczestnik otrzymał od organizatorów dyplom.

Dzień Mycia Rąk

     Umiejętność dokładnego mycia rąk jest szczególnie ważna w obecnych czasach. Na zajęciach porannych powstał plakat, który w schematyczny sposób przedstawia złe bakterie znajdujące się na dłoniach. Podczas zajęć głównych przedszkolaki dowiedziały się, dlaczego mycie rąk jest ważne oraz jak umyć ręce w prawidłowy sposób – doskonaliły tą umiejętność. Maluszki wykonały pracę plastyczną ze złymi bakteriami, a Starszaki grupowy plakat. Wszystkie dzieci pamiętają o częstym i dokładnym myciu rąk!


 Dzień Edukacji Narodowej – Pasowanie na Przedszkolaka
     Dzień 14.10.2020 był dniem wyjątkowym w naszej szkole. Do grona przedszkolaków dołączyła grupa najmłodszych dzieci. Mali artyści zaprezentowali przygotowane piosenki, tańce oraz wierszyki. Dla większości był to pierwszy, bardzo ważny występ. Po części artystycznej nastąpił akt pasowania, czyli dotknięcie ramienia każdego przedszkolaka ogromną kredką przez Panią Dyrektor Joannę Kurzak.
     W tym dniu nie zabrakło też życzeń z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Starszaki na początku wykonały piękny taniec z parasolami. Następnie przez moment zamienili się w „deszczową orkiestrę” grając na instrumentach perkusyjnych. Chłopcy z drugiej klasy, w podzięce za trud, który nauczyciele wkładają w ich codzienną edukację przedstawili scenkę humorystyczną pt. „Niezbędnik nauczyciela”. Chłopcy przedstawili gadżety w jakie powinien być wyposażony belfer, aby nic mu nie groziło, a praca była lekka i przyjemna. Na zakończenie wykonali taniec dla wszystkich pracowników naszej szkoły.

     Jesień
     Jesień to kolorowa i wyjątkowa pora roku, obfitująca w ciekawe zajęcia w przedszkolu. Dzieci segregowały i przeliczały liście, kasztany, orzechy i żołędzie. Tworzyły z nich kompozycje oraz wykonały sowy z wykorzystaniem słoików i jesiennych skarbów. Pląsom i zabawom towarzyszyła muzyka i jesienne piosenki. W salach, powstały kąciki, w których zgromadziliśmy dary jesieni przyniesione przez dzieci. Na tablicach w holu pojawiły się prace przedstawiające jeżyki w liściach, drzewa jesienne, owoce i warzywa, Panią Jesień z przepiękną stemplowaną suknią. Podczas wyjść do ogrodu obserwowaliśmy przyrodę, zachowania zwierząt i to, co zmienia się w krajobrazie jesienią.

Dzień Zwierząt

5 października obchodziliśmy w przedszkolu Dzień Zwierząt. Dzieci rozmawiały o posiadanych zwierzątkach oraz o tych wymarzonych. Maluszki wykonały grupowe prace: pieska i kotka. Z kolei starszaki rozmawiały o tym, co to znaczy być odpowiedzialnym za innych, o sposobach opieki nad zwierzętami oraz wspólnie wykonały plakat informujący o zbiórce karm i akcesoriów dla zwierząt przebywających w schronisku. Ten dzień uświadomił dzieciom, że zwierzęta również mają swoje prawa.

WSPOMÓŻ PSIAKA LUB KOCIAKA ZE SCHRONISKA

   Zachęcamy do udziału w organizowanej przez naszą szkołę październikowej zbiórki karm i akcesoriów dla bezdomnych zwierząt przebywających w schronisku.

Do końca października zbieramy:

-karmę ,,suchą” i ,,mokrą” dla szczeniąt/kociąt i dla dorosłych psów/kotów,

-psie/kocie przysmaki,

-smycze, obroże, zabawki dla zwierząt itp.

 

Dary można zostawiać w przedsionku szkoły.

Zebrane rzeczy zostaną przekazane do Schroniska dla bezdomnych zwierząt.


Dzień Pieczonego Ziemniaka

     22 września w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Pieczonego Ziemniaka.

     Podczas wspólnych zabaw na świeżym powietrzu uczestniczyliśmy w ziemniaczanych konkurencjach, zabawach z chustą animacyjną i balonami. Uśmiech pojawił się na każdej buźce 🙂 Dzieci wykonały ziemniaczane ludki, a maluszki również stemplowały. Czas spędziliśmy na wspólnej zabawie oraz na oczekiwaniu na prażone ziemniaczki, które wspólnie zjedliśmy. Było smakowicie!  


Dzień Przedszkolaka

     21 września w naszym przedszkolu obchodziliśmy Dzień Przedszkolaka. W tym wyjątkowym dniu na wszystkie dzieci czekało mnóstwo radości i niespodzianek. Maluszki wzięły udział w wielu konkurencjach, a także grach i zabawach. Było nawet malowanie twarzy. Za wspólnie spędzony czas każdy przedszkolak dostał dziś Odznakę Wesołego Przedszkolaka. Starszaki rozpoczęły od programowania drogi Robota Tomka. Dzieci uczestniczyły w zabawach muzyczno-ruchowych, w zabawie grafomotorycznej ,,Chmury i deszcz” oraz rozmawiały na temat dzisiejszego święta na podstawie rymowanki ,,ABC przedszkolaka” E. Stadtmüller. Na koniec wykonały sałatkę owocową i spędziły czas na przedszkolnym placu zabaw.

     Wszystkim przedszkolakom życzymy dużo zabawy, uśmiechu, przyjaciół, zdrowia, radości, marzeń!


Dzień Kropki

     15 września obchodziliśmy Dzień Kropki. To właśnie dziś uświadamiamy sobie, że każdy posiada jakiś talent. Wszystkie dzieci poznały historię Vashti, która uczy nie tylko wiary we własne siły, ale i tego, aby się nie poddawać.

     Maluszki wyklejały listki kolorowymi kulkami z plasteliny oraz stemplowały paluszkami. Nie zabrakło też wspólnych zabaw, ale i prezentacji min, które przeganiają smutek.

     Starszaki zaprojektowały kropki. Każdy wskazał, jaki ma talent.  Dzieci oglądały interaktywną książkę ,,Naciśnij mnie.” Książkę, w której trzeba naciskać, przekręcać, na którą trzeba dmuchać, klaskać…. Następnie wykonali ,,Pejzaż z kropek.” Podczas zabaw na świeżym powietrzu przedszkolaki rysowały kropki na chodniku prowadzącym do placówki.

     Uczniowie klasy drugiej dzień rozpoczęli od zajęć z edukacji informatycznej, na której projektowali w edytorze grafiki plakat z okazji dzisiejszego święta. Rozmawiali na temat wiary we własne możliwości. Chłopcy wykonali prace plastyczną, kodowali trasę na macie w kropki, układali kolorowe kubeczki, ale również przygotowali trasę dla Ozobota. Kiedy połączyli wszystkie prace, powstała jedna wspólna trasa „łańcuszek talentów”.


Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2020/2021

01 września rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2020/2021.

Życzymy wszystkim dzieciom szczęśliwych chwil oraz wielu sukcesów!